Aktuality

Čo sa práve deje alebo máme v pláne? 

Projekt: Moderný trvalkový záhon

Tento projekt, ktorý je jeden z mnoha, ktoré OZ pripravilo pre Botanickú záhradu UPJŠ (viac tu), sa v októbri 2020 podarilo zrealizovať vďaka finančnej podpore primátora mesta Košice. Trvalky sme nakúpili v trvalkovej škôlke Naturea a rastliny počas výsadby ošetrili mykoríznymi hubami od spoločnosti Symbiom, aby rastliny lepšie zvládali stresové faktory. Vysadili sme vyše 450 rastlín a pridali aj 100 ks okrasného cesnaku, aby už na jar pôsobil záhon "vau" efektom. 

BotaniKE v meste

Zapojili sme sa do festivalu USE THE CITY a prinesieme Vám botaniku priamo do mesta. V parku pri Dolnej bráne v Košiciach vytvoríme malú expozíciu subtropických a tropických rastlín z Botanickej záhrady UPJŠ. Okrem toho ponúkneme tri prednášky, na ktorých sa o týchto rastlinkách dozviete viac.      Dátum: 10.9. od 14:00 do 19:00
Prednášky o 14:00, 16:00 a 18:00.                                                                    Odkaz na festival


Vymeň si rastlinku!

SWAP je anglický výraz pre bezpeňažnú výmenu tovaru. V poradí už druhý SWAP sa bude konať v priestoroch Botanickej záhrady UPJŠ v spolupráci s OZ BotaniKE a OZ Okolo. Ak máte rastlinky, ktoré už nechcete, alebo naopak, nejaké zháňate, táto akcia je pre Vás! Podrobné informácie nájdete na facebookovej udalosti.                            
Dátum: sobota 26.9. od 10:30 do 15:00
Článok a fotogaléria z minuloročného SWAPU.

Vstup na SWAP je voľný, vstup do botanickej záhrady je spoplatnený. Uskutočnenie akcie závisí od aktuálnej pandemickej situácie.  

Nové funkie

Týmto sa chceme poďakovať záhradníctvu eurohosta.com, ktoré nám poskytlo až 30 rôznych kultivarov funkií. Vďaka tomuto daru sa nám výrazne rozšírila zbierka týchto listom okrasných trvaliek. V priebehu roka budú vysadené do záhonov vo vonkajšom areáli botanickej záhrady. Ďakujeme.

Nové rastlinky v botanickej záhrade

Pred niekoľkými mesiacmi dostalo občianske združenie BotaniKE finančnú podporu od spoločnosti Tepelné hodpodárstvo (TEHO) a od mestskej časti Košice- Západ. Tieto prostredky sme minuli na nákup nevšedných drevín a trvaliek, ktoré sa vysadili na hlavnej vonkajšej ploche. Celkom bolo vysadených 75 rastlín s použitím mykoríznych húb v hodnote vyše 600 €. Rastliny pochádzajú z českého záhradníctva Safro a slovenského eshopu Lumigreen. Ďakujeme veľmi pekne. 

Mykorízne huby

Ďakujeme sponzorovi Symbiom za poskytnutie prípravkov obsahujúcich symbiotické mykorízne huby. Tieto huby sa aplikujú na korene rastlín počas výsadby, naviažu sa na ne a rastlina má tak zväčšený koreňový systém. Výsledkom je lepšia odolnosť rastlín voči stresu, najmä suchu a nedostatku živín. To je z hľadiska klimatickej zmeny kľúčové. Vďaka hubám sa budú mať rastliny v botanickej záhrade lepšie :)