Aktuality

Čo sa práve deje alebo máme v pláne? 

Aktuálne dianie a novinky sa dozviete prostredníctvom videí, ktoré pre vás s láskou pripravujeme. V sérii "Záhradovinky" predstavujeme zaujímavé rastliny, ktoré sú v sezóne atraktívne a v sérii "Rady zo záhrady" ponúkame návody, ako sa postarať o záhradu v jednoduchých krokoch. Videá sú k dispozícii na facebookovej stránke BotaniKE a na instagrame Botanickej záhrady UPJŠ. 

Skrášlili sme dvor

Vďaka výťažku z predaja Primátorského punču, ktorý nám bol začiatkom roku odovzdaný, sme mohli v Botanickej záhrade UPJŠ zrealizovať renováciu múrika pred vchodom do budovy.

Na múrik boli inštalované dosky z corten ocele s vyrezávaným kvetinovým motívom. Corten oceľ je zatiaľ u nás menej známy materiál, no v zahraničí sa teší veľkej obľube najmä vo verejných priestoroch, záhradách a parkoch ako súčasť prvkov záhradnej architektúry a umeleckých diel.

Corten oceľ prirodzene koroduje až do vzniku súvislej povrchovej vrstvy hrdze oranžovej farby. Tento proces trvá istý čas a preto aj naše nové dielo bude pracovať a meniť farbu až kým nedozreje.

Za dizajn a inštaláciu ďakujeme CORTENDesign

Botanický SWAP rastlín

Botanický SWAP rastlín je späť. Tentokrát sme pre vás pripravili špeciálny program.
Čo je to SWAP? Je to výmena rastlín, odrezkov, sadeníc a semienok izbových aj záhradných rastlín. Koľko rastliniek donesieš na výmenu, toľko si ich môžeš aj odniesť. Mnoho z nás rado pestuje a množí rastliny alebo má rastlinku, ktorú už nechce a tento SWAP je ideálna príležitosť sa podeliť so svojimi výpestkami. Možno nájdeš aj tú vytúženú, ktorú inde nevieš zohnať!
Každý návštevník dostane ako darček balenie mykoríznych húb od nášho sponzora Symbiom alebo vzorku hnojiva od firmy Rokosan.

SWAP prebieha v návštevníckom centre Botanickej záhrady UPJŠ. Vstup na SWAP je voľný, vstup do záhrady je spoplatnený podľa bežného cenníka.
SWAP prebieha medzi 10h a 15h a môžeš prísť vymeniť rastlinky kedykoľvek počas tohto času. Máme však pripravený aj doplnkový program:

10h - 13h: Vyrob si vlastnú čokoládu s botanickými prísadami. Vďaka Forra čokoláde si budeš môcť nakombinovať rôzne špeciálne prísady a vytvoriť si čokoládu podľa vlastnej chuti.

11h: Workshop ako správne zviazať kyticu. Kvetinárka z kvetinárstva Rosemaria nám ukáže, ako správne kombinovať farby a druhy kvetín a ako ich nakoniec dobre uviazať.

Počas SWAPu vystavíme aj florárium s mäsožravkami, ktoré sme vytvorili na vlaňajšom SWAPe. Uvidíte tak, ako sa darí rastlinkám po roku pestovania a že to naozaj funguje.

Odovzdávanie výťažku z primátorského punču

V piatok 19. januára 2024 sa naše občianske združenie zúčastnilo slávnostného ceremoniálu, na ktorom nám bol odovzdaný symbolický šek vo výške 7875€. Sme veľmi radi, že nás mesto Košice a návštevníci vianočných trhov podporili. Ďakujeme!

Pozrite si fotogalériu

Primátorský punč

Pozývame Vás na chutný PRIMÁTORSKÝ PUNČ! 
V tomto ročníku poputuje výťažok z predaja aj do nášho občianskeho združenia. Neváhajte a príďte nás podporiť.

Punč si môžete dať kedykoľvek počas vianočných trhov na košickej Hlavnej ulici až do 23. decembra 2023 v čase 16h - 20h. My osobne ho podávame v soboty 9. a 16. decembra a ponúkneme vám aj milý darček.

Ďakujeme za podporu a prajeme veselé Vianoce.

Nový apidomček

V sobotu 18. novembra sme počas výstavy VČELÁRSTVO slávnostne predstavili verejnosti náš nový projekt - Apidomček. Prostredníctvom nášho občianskeho združenia a finančnej pomoci od Nadácie VSE v rámci grantového programu Za zdravý a čistý kraj sme v Botanickej záhrade UPJŠ mohli zveľadiť ďalšiu časť areálu. Na stránke Čarovná včela nájdete aktuálne informácie o fungovaní apidomčeka a spôsobe rezervácie.

Nová bylinková záhrada

Už na jeseň 2022 sme vďaka participatívnemu rozpočtu KSK postavili v Botanickej záhrade UPJŠ bylinkovú záhradu pre zrakovo postihnutých (viď príspevok Prerobili sme záhradu nižšie). Začiatkom júla 2023 sme ju oficiálne predstavili verejnosti za účasti pána predsedu KSK, pána rektora UPJŠ, pána riaditeľa BZ, predsedu nášho OZ a riaditeľa Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. 

Reportáž KSK   Reportáž TelKE  Galéria

Nové opory

V Botanickej záhrade UPJŠ pribudlo ďalších 11 kovaných opôr pre pestovanie dálií. Nájdete ich v kruhovom záhone zvanom mandala. Vďaka oporám dálie nebudú padať a krásne vyniknú v celej svojej kráse. Tento projekt podporila Mestská časť Košice - Nad Jazerom. Ďakujeme. 

Botanický SWAP rastlín

Pozývame Vás na najlepší botanický SWAP rastlín v Košiciach. Každý účastník dostane od nás vrecúško symbiotických húb a 10% zľavu v kaviarni Botanicafé. SWAP vyvrcholí špeciálnym kvízom o rastlinách. Prihlasujte sa na adrese info@botanike.sk najneskôr do 5.5.2023. 

AUDIO sprievodca

Ukončili sme realizáciu projektu Audio sprievodca v Botanickej záhrade UPJŠ. V skleníkoch počas apríla 2023 pribudli nové informačné tabule o rastlinných ekosystémoch a o rôznych skupinách rastlín ako napríklad o kaktusoch, citrusoch, palmách či cykasoch. Všetky tabule sú v slovenskom a anglickom jazyku. Čoskoro sprevádzkujeme aj prístroje, vďaka ktorým si vypočujete zaujímavý výklad o tropickej vegetácii takisto v slovenskom aj anglickom jazyku. Všetky tabule sú totiž označené číslom, vďaka ktorým sa budete môcť ľahko orientovať. Vďaka nášmu projektu je Botanická záhrada UPJŠ prvou na Slovensku s vlastným audio sprievodcom. Tento projekt je podporený projektom Košice 2.0, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom iniciatívy Mestské inovačné opatrenia.

Maxi botanika v praxi - otvorenie

V posledný januárový  deň sme uviedli do života projekt MAXI BOTANIKA V PRAXI. Vďaka Karpatskej nadácii, Deutsche Telekom Services Europe Slovakia a šikovnému rezbárovi Dávidovi Máriássy sa podarilo umiestniť do lesoparku v botanickej záhrade šesť drevených plastík zobrazujúcich semená, plody alebo šišky stromov v nadživotnej veľkosti. Plastiky poslúžia aj zrakovo postihnutým návštevníkom, ktorí tak hmatom môžu lepšie spoznať rastlinnú ríšu. Fotogaléria tu

Maxi botanika v praxi

V priebehu decembra 2022 sa prostredníctvom nášho občianskeho združenia BotaniKE realizuje projekt Maxi botanika v praxi. Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore Fondu Máme radi východ Karpatskej nadácie a spoločnosti Deutsche Telekom Services Europe Slovakia. V areáli botanickej záhrady pribudne šesť drevených plastík zobrazujúcich plody vybraných rastlín v nadrozmernej veľkosti. Ich autorom je košický rezbár Dávid Máriássy.

Participatívny rozpočet KSK

 

Vďaka úspešnému hlasovaniu verejnosti v rámci participatívneho rozpočtu Košického samosprávneho kraja (ID-participácia 2022) sa v októbri bude realizovať projekt nášho občianskeho združenia Obnova prvkov záhradnej architektúry v Botanickej záhrade UPJŠ. Vo vonkajšom areáli pribudne nová bylinková záhrada prispôsobená zrakovo postihnutým, pergola a opraví sa oporný múrik. Ďakujeme za vaše hlasy!                                                            Ďakujeme aj OZ Prírodovedec za finančnú podporu. 


Súťažné podklady a všetky dokumenty, ktorý je obstarávateľ povinný zverejňovať v profile podľa ZVO, sú uverejňované v systéme Josephine v rámci príslušného obstarávania pod linkom: https://josephine.proebiz.com/sk/tender/32244/summaryZelená grantová výzva mesta Košice 2022

Naše občianske združenie obdržalo grant zo Zelenej grantovej výzvy mesta Košice v rámci podprogramu Intervencia vo verejnom priestore 2022 pre projekt Pozoruj a uč sa. Zámerom je postaviť spevnenú plochu v tvare kruhu s priemerom 3m a posedením v polkruhu v dolnej časti areálu Botanickej záhrady UPJŠ. 

Kvetinové graffiti

Vďaka dotácii od primátora mesta Košice a možnosti spolufinancovania z 2% z dane sme v spolupráci s umelcom Martinom Markom vytvorili na zanedbanom múre a na betónových schodoch graffiti maľbu. Na múre je vyobrazený lúčny porast (púpavy, margarétky a bledule) a na schodoch kvety pakostu ´Rozanne´, ktorý sme vysadili okolo schodov za účelom vytvorenia modrého "vodopádu". Viac foto nájdete v našej fotogalérii

Využitie 2% z dane

Počas jesene 2021 sme využili financie pochádzajúce z darovaných 2% z dane na niekoľko projektov. Do Botanickej záhrady UPJŠ pribudli 2 audio zosilňovače pre sprievodcov, informačné tabule do záhrady aj k akváriám, jarné cibuľoviny (Fritillaria a Iris) a nové rastliny do skalky (okrasné trávy, pakosty, ružové levandule a dráč). Ďakujeme. Viac foto nájdete v našej fotogalérii

Strom, priateľ človeka

Náš projekt výsadby 10 nových stromov v Botanickej záhrade UPJŠ sa blíži k realizácii. Na piatok 28. mája 2021 hľadáme dobrovoľníkov na výsadbu stromov. Poteš našu planétu a zasaď spolu s nami stromy, pod ktorými sa budú prechádzať aj deti našich detí. Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy. 

Nové rastlinky v botanickej záhrade

Naše občianske združenie dostalo na jar 2021 dotáciu od Mestskej časti Košice - Západ pre nákup nových trvaliek do vonkajšieho areálu Botanickej záhradu UPJŠ. Ďakujeme veľmi pekne, že sídlisko Terasa takýmto spôsobom podporuje našu činnosť a aktivitu pri skrášľovaní botanickej záhrady. 

Čierne zlato

Ďakujeme Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku za poskytnutie guána pre účely prihnojenia rastlín vo vonkajšom areáli Botanickej záhrady UPJŠ. Netopierie guáno je veľmi cenné a výživné hnojivo, ktoré sa získava pri čistení významných kolónii netopierov v kostoloch v rámci medzinárodného projektu. Guáno použijeme na prihnojenie rastlín náročných na živiny, ako sú predovšetkým letničky, niektoré kry, trvalky a vyskúšame ho aj na tekviciach či lagenáriách. 

ĎAKUJEME

Ďakujeme všetkým za hlasovanie vo výzve Zelené oázy. Náš projekt, Strom, priateľ človeka, získal v rámci košického kraja najviac hlasov. V Botanickej záhrade tak vďaka nášmu občianskemu združeniu pribudne 10 zaujímavých drevín, informačné tabule k nim a lavice. 

HLASUJ ZA NÁŠ PROJEKT

DOBRÉ SPRÁVY. S projektom STROM, PRIATEĽ ČLOVEKA, ktorý sme pripravili pre Botanickú záhradu UPJŠ sme postúpili do ďalšieho kola vrámci grantu Zelené oázy. Prosíme Vás preto o hlasovanie za tento projekt. Ako hlasovať? Kliknite na tento odkaz, nájdite náš projekt a zahlasujte. Napíšete svoju emailovú adresu, na ktorú Vám príde overovací kód. Ten zadáte do kolónky, čím úspešne dokončíte hlasovanie. Hlasuje sa do 19. februára ! ĎAKUJEME ZA VAŠU PODPORU

Čo nás čaká? 

Na čom aktuálne pracujeme? 

Naše občianske združenie sa uchádza o grant Slovenskej sporiteľne s názvom Mám na to, cez ktorý by sme radi kompletne zrenovovali bylinkovú záhradu v Botanickej záhrade UPJŠ. Opis tohto projektu nájdete na našej stránke v sekcii Naše projekty. Okrem toho sa budeme uchádzať aj o grant v rámci výzvy Zelené oázy, ktorej téma je Sadíme budúcnosť. Radi by sme doplnili výsadbu v exteriéri o zaujímavé dreviny, ako pokračovanie projektu nového Dendrologického náučného chodníka, na ktorý dostala BZ financie z grantu Interreg. Tento chodník bude dokončený v máji 2021. Držte nám palce, výsledky budú známe začiatkom roka.

Nové informačné tabule

Vďaka dotácii od mesta Košice sa nám podarilo okrem trvalkového záhonu vytvoriť pre Botanickú záhradu UPJŠ aj nové dvojjazyčné informačné tabule. Postupne ich inštalujeme na miesta a dúfame, že sa Vám budú páčiť. Celkom ich je 10 kusov a do budúcna rátame s ďalšími. Sú ladené tematicky o jednotlivých zaujímavých rastlinách alebo o výsadbách. 

Projekt: Moderný trvalkový záhon

Tento projekt, ktorý je jeden z mnoha, ktoré OZ pripravilo pre Botanickú záhradu UPJŠ (viac tu), sa v októbri 2020 podarilo zrealizovať vďaka finančnej podpore primátora mesta Košice. Trvalky sme nakúpili v trvalkovej škôlke Naturea a rastliny počas výsadby ošetrili mykoríznymi hubami od spoločnosti Symbiom, aby rastliny lepšie zvládali stresové faktory. Vysadili sme vyše 450 rastlín a pridali aj 100 ks okrasného cesnaku, aby už na jar pôsobil záhon "vau" efektom. 

BotaniKE v meste

Zapojili sme sa do festivalu USE THE CITY a prinesieme Vám botaniku priamo do mesta. V parku pri Dolnej bráne v Košiciach vytvoríme malú expozíciu subtropických a tropických rastlín z Botanickej záhrady UPJŠ. Okrem toho ponúkneme tri prednášky, na ktorých sa o týchto rastlinkách dozviete viac.      Dátum: 10.9. od 14:00 do 19:00
Prednášky o 14:00, 16:00 a 18:00.                                                                    Odkaz na festival


Vymeň si rastlinku!

SWAP je anglický výraz pre bezpeňažnú výmenu tovaru. V poradí už druhý SWAP sa bude konať v priestoroch Botanickej záhrady UPJŠ v spolupráci s OZ BotaniKE a OZ Okolo. Ak máte rastlinky, ktoré už nechcete, alebo naopak, nejaké zháňate, táto akcia je pre Vás! Podrobné informácie nájdete na facebookovej udalosti.                            
Dátum: sobota 26.9. od 10:30 do 15:00
Článok a fotogaléria z minuloročného SWAPU.

Vstup na SWAP je voľný, vstup do botanickej záhrady je spoplatnený. Uskutočnenie akcie závisí od aktuálnej pandemickej situácie.  

Nové funkie

Týmto sa chceme poďakovať záhradníctvu eurohosta.com, ktoré nám poskytlo až 30 rôznych kultivarov funkií. Vďaka tomuto daru sa nám výrazne rozšírila zbierka týchto listom okrasných trvaliek. V priebehu roka budú vysadené do záhonov vo vonkajšom areáli botanickej záhrady. Ďakujeme.

Nové rastlinky v botanickej záhrade

Pred niekoľkými mesiacmi dostalo občianske združenie BotaniKE finančnú podporu od spoločnosti Tepelné hodpodárstvo (TEHO) a od mestskej časti Košice- Západ. Tieto prostredky sme minuli na nákup nevšedných drevín a trvaliek, ktoré sa vysadili na hlavnej vonkajšej ploche. Celkom bolo vysadených 75 rastlín s použitím mykoríznych húb v hodnote vyše 600 €. Rastliny pochádzajú z českého záhradníctva Safro a slovenského eshopu Lumigreen. Ďakujeme veľmi pekne. 

Mykorízne huby

Ďakujeme sponzorovi Symbiom za poskytnutie prípravkov obsahujúcich symbiotické mykorízne huby. Tieto huby sa aplikujú na korene rastlín počas výsadby, naviažu sa na ne a rastlina má tak zväčšený koreňový systém. Výsledkom je lepšia odolnosť rastlín voči stresu, najmä suchu a nedostatku živín. To je z hľadiska klimatickej zmeny kľúčové. Vďaka hubám sa budú mať rastliny v botanickej záhrade lepšie :)