Aktuality

Čo sa práve deje alebo máme v pláne? 

Kvetinové grafitti

Vďaka dotácii od primátora mesta Košice a možnosti spolufinancovania z 2% z dane sme v spolupráci s umelcom Martinom Markom vytvorili na zanedbanom múre a na betónových schodoch grafitti maľbu. Na múre je vyobrazený lúčny porast (púpavy, margarétky a bledule) a na schodoch kvety pakostu ´Rozanne´, ktorý sme vysadili okolo schodov za účelom vytvorenia modrého "vodopádu". Viac foto nájdete v našej fotogalérii

Využitie 2% z dane

Počas jesene 2021 sme využili financie pochádzajúce z darovaných 2% z dane na niekoľko projektov. Do Botanickej záhrady UPJŠ pribudli 2 audio zosilňovače pre sprievodcov, informačné tabule do záhrady aj k akváriám, jarné cibuľoviny (Fritillaria a Iris) a nové rastliny do skalky (okrasné trávy, pakosty, ružové levandule a dráč). Ďakujeme. Viac foto nájdete v našej fotogalérii

Strom, priateľ človeka

Náš projekt výsadby 10 nových stromov v Botanickej záhrade UPJŠ sa blíži k realizácii. Na piatok 28. mája 2021 hľadáme dobrovoľníkov na výsadbu stromov. Poteš našu planétu a zasaď spolu s nami stromy, pod ktorými sa budú prechádzať aj deti našich detí. Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy. 

Nové rastlinky v botanickej záhrade

Naše občianske združenie dostalo na jar 2021 dotáciu od Mestskej časti Košice - Západ pre nákup nových trvaliek do vonkajšieho areálu Botanickej záhradu UPJŠ. Ďakujeme veľmi pekne, že sídlisko Terasa takýmto spôsobom podporuje našu činnosť a aktivitu pri skrášľovaní botanickej záhrady. 

Čierne zlato

Ďakujeme Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku za poskytnutie guána pre účely prihnojenia rastlín vo vonkajšom areáli Botanickej záhrady UPJŠ. Netopierie guáno je veľmi cenné a výživné hnojivo, ktoré sa získava pri čistení významných kolónii netopierov v kostoloch v rámci medzinárodného projektu. Guáno použijeme na prihnojenie rastlín náročných na živiny, ako sú predovšetkým letničky, niektoré kry, trvalky a vyskúšame ho aj na tekviciach či lagenáriách. 

ĎAKUJEME

Ďakujeme všetkým za hlasovanie vo výzve Zelené oázy. Náš projekt, Strom, priateľ človeka, získal v rámci košického kraja najviac hlasov. V Botanickej záhrade tak vďaka nášmu občianskemu združeniu pribudne 10 zaujímavých drevín, informačné tabule k nim a lavice. 

HLASUJ ZA NÁŠ PROJEKT

DOBRÉ SPRÁVY. S projektom STROM, PRIATEĽ ČLOVEKA, ktorý sme pripravili pre Botanickú záhradu UPJŠ sme postúpili do ďalšieho kola vrámci grantu Zelené oázy. Prosíme Vás preto o hlasovanie za tento projekt. Ako hlasovať? Kliknite na tento odkaz, nájdite náš projekt a zahlasujte. Napíšete svoju emailovú adresu, na ktorú Vám príde overovací kód. Ten zadáte do kolónky, čím úspešne dokončíte hlasovanie. Hlasuje sa do 19. februára ! ĎAKUJEME ZA VAŠU PODPORU

Čo nás čaká? 

Na čom aktuálne pracujeme? 

Naše občianske združenie sa uchádza o grant Slovenskej sporiteľne s názvom Mám na to, cez ktorý by sme radi kompletne zrenovovali bylinkovú záhradu v Botanickej záhrade UPJŠ. Opis tohto projektu nájdete na našej stránke v sekcii Naše projekty. Okrem toho sa budeme uchádzať aj o grant v rámci výzvy Zelené oázy, ktorej téma je Sadíme budúcnosť. Radi by sme doplnili výsadbu v exteriéri o zaujímavé dreviny, ako pokračovanie projektu nového Dendrologického náučného chodníka, na ktorý dostala BZ financie z grantu Interreg. Tento chodník bude dokončený v máji 2021. Držte nám palce, výsledky budú známe začiatkom roka.

Nové informačné tabule

Vďaka dotácii od mesta Košice sa nám podarilo okrem trvalkového záhonu vytvoriť pre Botanickú záhradu UPJŠ aj nové dvojjazyčné informačné tabule. Postupne ich inštalujeme na miesta a dúfame, že sa Vám budú páčiť. Celkom ich je 10 kusov a do budúcna rátame s ďalšími. Sú ladené tematicky o jednotlivých zaujímavých rastlinách alebo o výsadbách. 

Projekt: Moderný trvalkový záhon

Tento projekt, ktorý je jeden z mnoha, ktoré OZ pripravilo pre Botanickú záhradu UPJŠ (viac tu), sa v októbri 2020 podarilo zrealizovať vďaka finančnej podpore primátora mesta Košice. Trvalky sme nakúpili v trvalkovej škôlke Naturea a rastliny počas výsadby ošetrili mykoríznymi hubami od spoločnosti Symbiom, aby rastliny lepšie zvládali stresové faktory. Vysadili sme vyše 450 rastlín a pridali aj 100 ks okrasného cesnaku, aby už na jar pôsobil záhon "vau" efektom. 

BotaniKE v meste

Zapojili sme sa do festivalu USE THE CITY a prinesieme Vám botaniku priamo do mesta. V parku pri Dolnej bráne v Košiciach vytvoríme malú expozíciu subtropických a tropických rastlín z Botanickej záhrady UPJŠ. Okrem toho ponúkneme tri prednášky, na ktorých sa o týchto rastlinkách dozviete viac.      Dátum: 10.9. od 14:00 do 19:00
Prednášky o 14:00, 16:00 a 18:00.                                                                    Odkaz na festival


Vymeň si rastlinku!

SWAP je anglický výraz pre bezpeňažnú výmenu tovaru. V poradí už druhý SWAP sa bude konať v priestoroch Botanickej záhrady UPJŠ v spolupráci s OZ BotaniKE a OZ Okolo. Ak máte rastlinky, ktoré už nechcete, alebo naopak, nejaké zháňate, táto akcia je pre Vás! Podrobné informácie nájdete na facebookovej udalosti.                            
Dátum: sobota 26.9. od 10:30 do 15:00
Článok a fotogaléria z minuloročného SWAPU.

Vstup na SWAP je voľný, vstup do botanickej záhrady je spoplatnený. Uskutočnenie akcie závisí od aktuálnej pandemickej situácie.  

Nové funkie

Týmto sa chceme poďakovať záhradníctvu eurohosta.com, ktoré nám poskytlo až 30 rôznych kultivarov funkií. Vďaka tomuto daru sa nám výrazne rozšírila zbierka týchto listom okrasných trvaliek. V priebehu roka budú vysadené do záhonov vo vonkajšom areáli botanickej záhrady. Ďakujeme.

Nové rastlinky v botanickej záhrade

Pred niekoľkými mesiacmi dostalo občianske združenie BotaniKE finančnú podporu od spoločnosti Tepelné hodpodárstvo (TEHO) a od mestskej časti Košice- Západ. Tieto prostredky sme minuli na nákup nevšedných drevín a trvaliek, ktoré sa vysadili na hlavnej vonkajšej ploche. Celkom bolo vysadených 75 rastlín s použitím mykoríznych húb v hodnote vyše 600 €. Rastliny pochádzajú z českého záhradníctva Safro a slovenského eshopu Lumigreen. Ďakujeme veľmi pekne. 

Mykorízne huby

Ďakujeme sponzorovi Symbiom za poskytnutie prípravkov obsahujúcich symbiotické mykorízne huby. Tieto huby sa aplikujú na korene rastlín počas výsadby, naviažu sa na ne a rastlina má tak zväčšený koreňový systém. Výsledkom je lepšia odolnosť rastlín voči stresu, najmä suchu a nedostatku živín. To je z hľadiska klimatickej zmeny kľúčové. Vďaka hubám sa budú mať rastliny v botanickej záhrade lepšie :)