The Garden at 120

Toto je najväčšia verejne prístupná strešná záhrada v Londýne. Získala niekoľko medzinárodných ocenení a na jar tu kvitne 80 kusov vistérií. Video reportáž nájdete na tejto FB stránke.

EN: This is the largest publicly accessible roof garden in London. It has won several international awards and 80 specimens of wisteria bloom here in the spring.

Veľká Británia The Great Britain

V severovýchodnej časti mesta, v okolí ulice Fenchurch, sa nachádza moderná štvrť s mrakodrapmi. Dostanete sa sem okružnou linkou metra na zastávku Aldgate. Ulice sú zatemnené vysokými budovami bez akejkoľvek zelene. Na fasáde jednej z nich je jasný nápis Garden at 120. Vchádzam dnu. Vo veľkom vestibule ma čaká skupinka bezpečnostnej služby. Po malej kontrole ma odvedú k výťahu s navoleným poschodím. Stúpam veľmi rýchlo až na 15. poschodie, otvoria sa dvere a pred mnou úplne iný svet. Množstvo zelene, slnka a prekvapivo aj pokoja. Mestský ruch sem nebolo počuť. Bolo len ráno a návštevníkov málo. 

Dominantou záhrady sú robustné pergoly tvoriace priestor pre popínavé vistéria. Dočítal som sa, že ich je tu až 80 kusov a v čase mojej návštevy ešte kvitli. Väčšinou boli fialové, ale našiel som aj ružové, biele, plnokveté či panašované kultivary. Po nimi boli trvalkové záhony doplnené o rôzne okrasné trávy, ale aj ovocné stromy ako figovníky či na plocho tvarované hrušky.V jednej časti sa nachádzali krušpánové partery doplnené o výsadbu ruží. Na severnej strane bola výsadba doplnená aj o paprade.  

Strešná záhrada je lemovaná skleneným zábradlím umožňujúcim výhľady do mesta. Dominantou výhľadu je susediaci mrakodrap prezývaný Walkie-Talkie, pretože má tvar detskej vysielačky. Na jeho vrchole je Sky Garden, interiérová strešná záhrada. A jej návštevu som si nemohol nechať újsť. 

Na nižšom poschodí sa nachádza reštaurácia a toalety, ku ktorým vedú schody alebo výťah.  Je to veľmi pekné a nevšedné miesto s minimom turistov. A nielen na jar, pretože neskôr, až vykvitnú letné a jesenné trvalky tu musí byť nádherne. Vrele odporúčam vidieť. Video reportáž nájdete na tejto FB stránke.