Giardino della Villa Medicea di Castello

Na okraji Florencie, blízko letiska, stojí jedna z mnohých víl rodiny Medici, ktorá významne zasiahla do histórie a architektúry vtedajšej doby. Ak potrebujete uniknúť z preľudneného centra mesta, tu nájdete tichú záhradu takmer bez ľudí. 

On the outskirts of Florence, near the airport, stands one of the many villas of the Medici family, who had a significant impact on the history and architecture of the time. If you need to escape from the crowded city center, here you will find a quiet garden with almost no people.

Taliansko Italy

Cesta sem je trochu komplikovaná. Dá sa sem dostať z hlavnej železničnej stanice lokálnym vlakom iba dve zastávky. Druhá možnosť je ísť električkou na zastávku Morgagni - Universita, kde som prestúpil na autobus smerujúci do štvrte Castello. Tu som vystúpil a ďalej kráčal pešo k vile. Tá bola takme rcelá pod lešením a renovovala sa. Vnútri sídli škola Accademia della Crusca a vstup pre verejnosť je možný iba za určitých okolností. Ale za to vstup do záhrady je zdarma. Obišiel som vilu a vošiel som do záhrady. Chodník sa nachádza pod záhradou na svahu. Takže prvé, čo uvidíte, je spleť parterov rozprestierajúcich sa do svahu.

Krušpány lemujú záhony plné stredomorských byliniek, trvaliek, ruží a predovšetkým prekrásnych starých citrusov v terakotových nádobách. Levandule, rozmaríny, santoliny, sápy, perovskie, šalvie či paliny. Pomedzi rastliny sa pohybovali záhradníci a na to, že bol máj, už bolo dosť horúco, čo bolo na nich vidno. 

Záhrada sa pýši rozsiahlou citrusovou zbierkou, niektoré jedince sú desiatky rokov staré a sú to variety pochádzajúce spred troch storočí.