Kew Garden - Výstava orchideí 2024

Počas celého februára sa v jednom zo skleníkov v Kew Gardens uskutočnila výstava orchideí na tému Madagaskar. Bola to zároveň skvelá príležitosť vidieť skorú jar v Londýne. Video reportáž nájdete na našej FB stránke.

Throughout February, a Madagascar-themed orchid exhibition was held in one of the greenhouses at Kew Gardens. It was also a great opportunity to see early spring in London.

Veľká Británia The Great Britain

Výstava orchideí prebiehala od 3. februára do 3. marca 2024 v skleníku Princess of Wales Conservatory. Je to veľmi obľúbená výstava a preto je nutné si rezervovať vstupenku na konkrétny čas. Pred vstupom do skleníka vám okrem lístka skontrolujú aj tašku či ruksak. Tento skleník som si prezrel pri návšteve Kew v máji 2023. Je rozdelený do niekoľkých sekcií s rôznymi pestovateľskými podmienkami. Počas výstavy však bol pohyb v skleníku iba jednosmerný. Prehliadka začala aj končila v kaktusovej časti. Už tam boli naaranžované orchidey v kvetináčoch (prevažne chladnomilné Cymbidium) a vítali nás makety lemurov a vyhynutého vtáka Vorombe. Okrem toho tu boli fotografie zo života domorodcov Madagaskaru.


Prešiel som do centrálnej časti skleníka, kde sa nachádzajú dve jazierka. V prvom boli umiestnené veľké misy s vysadenými orchideami Phalaenopsis, maketa baobabu s hadom, lemurmi, netopierom a ťažným volom a v pozadí stena z orchideí Vanda. Na tomto mieste bol umožnený vstup do vedľajšieho skleníka s mäsožravými rastlinami.  

Pri druhom jazierku ma zaujala info tabuľka vyzývajúca ku hľadaniu chameleónov. Na tomto mieste totiž bolo naaranžovaných niekoľko veľkých i malých makiet chameleónov a nie všetky som si hneď všimol. Chameleóny boli tvorené bežným aj stabilizovaným a farbeným machom. Boli naozaj rôznofarebné a fotogenické. Aj tu tvorili druhovú skladbu prevažne druhy Phalaenopsis a bromélie Guzmania

Na konci tohto úseku stál kvetinový oblúk a orchideové misy pod kakaovníkmi. Oblúk bol ladený do fialovo ružových odtieňov, naopak misy do oranžovo ružových. Orchidey v oblúkoch boli dotvorené doplnkovou zeleňou, ktorá podčiarkla ich krásu. Išlo o rôzne bežné druhy izbových rastlín ako Anthurium, BegoniaGuzmania a iné druhy bromélií a papradí. 

Maketa lemura na papradi Dicksonia

Prechádzam do ďalšej časti skleníka predstavujúcou hmlový les so stromovitými papraďami a rododendrónmi, ktoré začínali rozkvitať. Neboli tu síce žiadne orchideové inštalácie, ale za to maketa vzácneho druhu lemura Aye-Aye.  

Rododendrón s bielymi kvetmi

Cez dvere prechádzam do menšej sekcie s chladnejšou klímou a orchideovým oblúkom. Striedali sa na ňom biele, ružové a červené farby vrátane doplnkových zelených rastlín presne rovnako, ako to bolo pri predošlom oblúku. Nachádzam tu previsnuté Cymbidium, pestré druhy Miltonia či Anthurium clarinervium. Takto som sa dostal na druhý koniec skleníka, kde mimo výstavu je aj vchod/východ. Aj tu ma čakal oblúk, tentokrát ladený do žltých odtieňov. V tom čase tu kvitla stromovitá fuksia Fuchsia arborescens, prezývaná orgovánová, pretože tvorí veľké metliny fialových kvetov. Nádherná rastlina!  

Nasledovala sekcia s citeľne vlhkým vzduchom. Tu boli okrem orchideí prezentované aj nezvyčajné živočíšne druhy z  Madagaskaru, ako nosatec žirafí a denný druh mory, tzv. Madagascan sunset moth so žiarivými farbami krídel. Maketa bola tvorená farbeným machom a striebornou tilandsiou bradovitou. Za zákrutou stála sklenená vitrína s orchideami vystavenými v hlinených kvetináčoch. Niečo ako živá a prehľadne usporiadaná encyklopédia druhov. Oproti visela maketa nočnej mory (nočného motýľa).  

V ďalšej sekcii s tropickými rastlinami bola tiež vitrína, tentokrát s menej známymi druhmi orchideí ako rod Coelogyne, Dendrochilum či Phaius. Ledva sa spamätávam z úžasu týchto orchideí podobných okrasným trávam a valia sa na mňa stále nové podnety. Zo strechy visí ďalšia maketa mory - Madagascan moon moth v hnedožltých odtieňoch. Vedľa je v kvetináči vystavený obrovský kus Amorphophallus titanum, ktorého jediný list vyzerá ako samostatná palma. Chodník lemuje pár obrovských makiet baobabov siahajúcich až po strop a v celej dĺžke vysadený stovkami orchideí Phalaenopsis v pastelových svetlo béžových odtieňoch. Pod nimi je na krásnej kovanej opore prezentovaná vanilka. 

Z chodníka vedie krátka odbočka do umelej jaskyne. Tam je na stenu premietaný dokument o prírode Madagaskaru a vytvorený dočasný obchodík so suvenírmi k výstave orchideí. Pokračujem v prehliadke. Zaujali ma makety lemurov visiacich zo stromu Brownea grandiceps. Tento strom práve počas mojej návštevy tvoril úžasné súkvetia skryté v korune stromov a veru, málokto si ich všimol. Vyzerali ako veľké červené ruže. Na konci chodníka stáli tri orchideové oblúky, čo naznačovalo, že sa blížim na koniec prehliadky.  Biely, červený a ružový oblúk boli doplnené nielen bežnými izbovými rastlinami, ale aj mäsožravými krčiažnikmi.  

Po dlhej prechádzke všetkými sekciami som sa dostal do kaktusového skleníka, kde prehliadka pôvodne začala. Objavil som tu milú prezentáciu kempovania v divočine. Ako vlastne vyzerá taký výskumný tábor so stanom, ohniskom a terénnym autom. Na záver bola pre návštevníkov pripravená otázka, koľko korytnačiek je schovaných v expozícii? Ich makety boli vysadené sukulentmi a tilandsiami. 

Prechodom cez kaktusy som sa dostal na koniec skleníka. Bola to vskutku inšpiratívna výstava. Odporúčam podobné akcie navštíviť čo najskôr po otvorení, kým je počet návštevníkov relatívne nízky. Keďže v Kew Gardens som vo februári ešte nebol, prezrel som si aj vonkajší areál. Jar tu bola v oveľa pokročilejšom štádiu, než sme zvyknutí u nás. Kvitli snežienky, čemerice, kamélie, kaliny či málo známa a voňavá Edgeworthia alebo Sarcococca. Okrem bežného vstupu na výstavu orchideí bola k dispozícii aj možnosť večernej návštevy. Nasvietené orchidey majú určite magickú atmosféru, tak možno nabudúce. Pozrite si aj video z mojej návštevy výstavy orchideí na FB stránke