Chelsea Physic Garden

Jedna z najstarších botanických záhrad nielen Británie, ale aj Európy vôbec z roku 1673 sa nachádza v širšom centre Londýna skrytá za tehlovým múrom. Nič nenaznačuje, že za dverami je malá, ale úchvatná záhrada. Navštívil som ju začiatkom februára. 

One of the oldest botanical gardens not only in Britain, but also in Europe, established in 1673, is located in the wider center of London, hidden behind a brick wall. There is no indication that there is a small but stunning garden behind the door. I visited this garden at the beginning of February.

Veľká Británia The Great Britain

Vstupujem do priestoru, v ktorom sa nachádza pokladňa, malý obchod so suvenírmi a toalety. Lístky je možné kúpiť na mieste alebo online, ja som pre istotu zvolil druhú možnosť. Z obchodíka vstupujem do záhrady. Malá terasa a kaviareň stoja na okraji stredového trávnika, okolo ktorého sú rôzne výsadby. Za kaviarňou ma ako prvá vec zaujal malý skleník s prezentáciou sukulentov na stupňovitých policiach a mini krajinkou s mäsožravými rastlinami. Boli to najmä chladnomilné druhy ako Pinguicula alebo Saracenia.  

Čo ma však ťahalo týmto smerom bol vcelku kompaktný stálozelený strom s oválnymi zelenými plodmi. Avokádo! Až ma zarazilo, že vonku vo voľnej pôde rastie tropický a bohato rodiaci strom. Bol súčasťou pravidelne usporiadanej menšej záhrady rozdelenej podľa historického spôsobu využitia rastlín. Rástli tu zaujímavé druhy Euphorbia stygiana, Abutilon x milleri alebo aj oleander. Všetko slabo mrazuvzdorné druhy, ale v Londýnskej klíme bez problémov prospievajúce.  V strede tejto záhradky je drevená pergola s rôznymi kultivarmi chmeľu a umelecké dielo v podobe gule s citátmi. Formálnosť dodávajú typické kužele z tisov. 

Pokračujem v ceste proti smeru hodinových ručičiek. Chodníček ma doviedol ku fernáriu - skleníku so zbierkou chladnomilných papradí. Vnútri je malé jazierko a rôzne druhy malých i veľkých stromovitých papradí.  

Z druhého konca skleníka sa dostávam do lesnatej časti. Chodník sa kľukatí pomedzi hustú výsadbu stromov a krov a pod nimi už vykúkajú rôzne lesné byliny a cibuľoviny, predovšetkým snežienky, tavolíny, čemerice či árony. Oproti je menší trávnik so solitérne umiestnenými čiastočne mrazuvzdornými palmami ako Trachycarpus, Washingtonia, Jubaea, Chamaerops alebo aj japonské banánovníky.  

Presúvam sa do "lesa kontinentov" - časť parku rozdeleného podľa pôvodu rastlín. V Ázijskom záhone kvitla Sarcococca ruscifolia a Edgewortia chrysantha, obe s veľmi silno voňajúcimi kvetmi. Pri dlhšom pobyte na tomto mieste už mi to nebolo príjemné. Pod drevinami kvitli okrem snežienok aj bledule.

Za križovatkou ciest sa ocitám v záhrade úžitkových rastlín. Ďalšia menšia záhrada rozdelená na pravidelné časti podľa spôsobu použitia rastlín. Nachádzam tu záhon s rastlinami využívanými v parfumérii, pri obnove krajiny alebo v nábytkárstve. Súčasťou je aj malé námestíčko so stupňovito stavaným kamenným múrikom, ktorý môže slúžiť ako malý amfiteáter počas prednášok. 

Na tomto mieste som v podstate na opačnom konci záhrady. Za úžitkovou záhradou objavujem záhradu s jedlými rastlinami v záhonoch usporiadaných podľa obsahu vitamínov. Veľmi zaujímavý nápad! Blízko je aj malé obdĺžnikové jazierko a včelie úle. Záhony sú lemované krušpánmi, sem tam si všimnem netradičnú rastlinu ako Agave americana alebo jahodovec Arbutus unedo rastúce vo voľnej pôde. Za touto časťou je mnoho úzkych záhonov vedených rovnobežne. Predstavujú totiž výsadbu dvojkličnolistých rastlín triedenú podľa taxonómie.  

Záhrada je vskutku nabitá vedomosťami a tak ma po prejdení taxonomickej časti čakala ešte bylinková záhrada v klasickom symetrickom pravouhlom usporiadaní. Rastliny tu boli roztriedené podľa spôsobu využitia, tzn. bylinky pre tráviacu sústavu, pre dýchaciu sústavu, pokožku a podobne. Navzájom susediace záhony boli predelené lieskovým prúteným plotom. Voľne tu rástol granátovník a kvitla liečivá budleja (Buddleja officinalis), ktorú som doteraz nepoznal.

Tesne za bylinkovou záhradou je zázemie pre záhradníkov neprístupné pre verejnosť, ale nachádzam tu aj malé skleníky s ukážkou subtropických a tropických rastlín. Všetky sú drevené a krásne samé o sebe. Prvý je venovaný zbierke botanických muškátov. Všetky sú v hlinených kvetináčoch prehľadne usporiadané na poličkách. Z tohto skleníka prechádzam do druhého, ktorý tvorí prechodový koridor medzi ostatnými skleníkmi. Sú v ňom tropické rastliny a trysky striekajúce hmlu. Úžasný priestor.

Týmto prepojovacím skleníkom prechádzam do skleníka so zbierkou rastlín z Kanárskych ostrovov a do skleníka venovanom Južnej Afrike. V Kanárskom skleníku sú rastliny v kvetináčoch na policiach, zatiaľ čo v juhoafrickom je výsadba vo forme skalkových záhonov. K dispozícii je bohatý informačný systém s hmatovou pomôckou a mini glóbusom s vyobrazenou časťou sveta pôvodu rastlín v danom skleníku.  

Nakoniec som dokráčal k malej skalke a zaujímavej popínavej ruži rastúcej vnútri umeleckého diela v tvare špirály. Ruža sa pôvodne ťahala po strome, ktorý museli odstrániť a tak ho nahradili plastikou. Míňam ešte šalviový záhon a som späť v obchodíku so suvenírmi. Bola to veľmi pekná prechádzka záhradou nabitou informáciami a nevšednými a raritnými rastlinami. Musím sa sem vrátiť niekedy v lete.