Chelsea Flower Show 2023

Jedna z najprestížnejších kvetinových šou sa koná koncom mája v Londýne. Nájdete tu nielen vystavovateľov a pestovateľov, ale hlavne súťažné záhrady oceňované zlatými medailami. Video reportáž nájdete na našej FB stránke.

EN: One of the most prestigious flower shows takes place at the end of May in London. Here you will find not only exhibitors and growers, but mainly competition gardens awarded with gold medals.

Veľká Británia The Great Britain

Že sa koná takéto podujatie, vie celé mesto. Na viacerých miestach a uliciach boli nainštalované rôzne kvetinové výzdoby, či už pred vchodom do obchodu alebo na rohu križovatky. Veľmi milé spestrenie verejného priestoru.

Chelsea Flower Show sa koná 5 dní. Prvé dva sú vyhradené pre členov Kráľovskej záhradníckej spoločnosti, ostatné tri dni sú aj pre verejnosť. Rozhodol som sa ísť prvý deň v rámci verejnosti. Na privítanie som prešiel bezpečnostnou kontrolou. Lístky je nutné si kúpiť vopred. Po vstupe do výstavného areálu som už videl, že ma čaká niečo extrémne. Priestory boli enormne preľudnené a kto sa štíti davov, nemá šancu. Osobne mi to skazilo dojem z celej výstavy, ale odhliadnuc od toho, bol to raj pre každého.

V strede areálu stál pavilón, vnútri ktorého sa prezentovali rôzny pestovatelia a predajcovia rastlín. Okolo pavilónu boli stánky s prezentáciami doplnkov do záhrad - množstvo umelcov, predajcovia záhradného nábytku, skleníkov, kvetináčov, opôr a niekoľko občerstvení. Okolo nich boli súťažné záhrady vytvorené len pre tento moment. Ich navrhovatelia sa oceňujú medailami a pre záhradných architektov je táto výstava niečo ako odovzdávanie Oskarov. Je to veľká prestíž, ktorá im urobí meno v tomto priemysle. V uličke (foto hore) oddeľujúcej všetky spomenuté priestory od druhej časti, boli malé stánky s predajcami záhradného oblečenia, náradia, kozmetiky, interiérových doplnkov či hand made šperkov. V druhej parkovej časti bol amfiteáter s hudobnými vystúpeniami (foto nižšie), mnoho stánkov s občerstvením a sem tam ešte stánky s interiérovými rastlinami či záhradnými doplnkami. 

Súťažné záhrady

Súťažné záhrady mali viac - menej jednotnú veľkosť, zhruba jeden až dva áre. Do záhrad mohli vstúpiť len vybraní a pozvaní hostia, preto sa bežní návštevníci mohli pozerať len z okraja. Pred každou záhradou stáli zväčša dvaja kurátori, ktorí o danej záhrade vedeli čo- to povedať, vysvetliť a ponúknuť doplnkový tlačový materiál. Keď som si objednával online vstupenky na výstavu, kúpil som si aj brožúru, ktorú mi vydali pri kontrole lístka. A tak aj keď som nemal ku každej záhrade komentár alebo leták, mohol som sa o nej dozvedieť z brožúry.  Opisy fotografií nájdete v ich názve.

Pavilón

V centrálnom pavilóne sa to hemžilo ľuďmi, ale aj kvetmi. Desiatky pestovateľov vystavovalo svoje rastliny najrôznejšími spôsobmi. Veľa z nich sa špecializovalo na konkrétnu skupinu rastlín - tulipány, streptokarpy, náprstníky, ruže, stromovité paprade, kaktusy a sukulenty, orchidey, tieňomilné trvalky, hosty, plamienky, bonsaje, muškáty, klinčeky, narcisy, japonské javory a mnoho ďalších. To na Slovensku nepoznáme. Každý pestovateľ ponúkal buď nejaké tlačoviny, alebo sadenice či semienka na predaj. Opisy fotografií nájdete v ich názve.

Rastliny roku 2023

V pavilóne bolo aj miesto s vystavenými rastlinami, ktoré dostali titul rastlina roka v rámci svojej kategórie. Tieto rastliny zvyčajne predstavujú šľachtiteľské novinky, ktoré sa v nasledujúcich rokoch dostanú do komerčnej produkcie. Tituly získavajú na základe nových či nezvyčajných vlastností, napr. nevšedná farba, vzrast, odolnosť a pod. Opisy rastlín nájdete vo fotografii. 

Záhradné doplnky & umenie

Okolo hlavného pavilónu boli rozmiestnené stánky, v ktorých sa prezentovali predovšetkým rôzni umelci tvoriaci doplnky do záhrady. U nás je táto oblasť ešte nerozvinutá a zohnať kvalitné dielo je v podstate nemožné. O to viac som bol očarený. Kde som sa dopátral k názvu autora resp. stánku, uvádzam info vo fotografii. Najviac ma zaujali diela vyrobené z naplaveného dreva (drak a kone), z bronzu (postavičky z rozprávky Alica v krajine zázrakov) alebo aj drôtené sochy (konské hlavy v tvare srdca, zajace). Pomerne bežnou záležitosťou sú dekorácie vyrobené z corten ocele, avšak u nás ešte stále sa tento materiál nespopularizoval. 

V parkovej časti areálu bola bohatá ponuka občerstvenia a tak som neváhal a najedol sa, aby som mal ešte dosť síl. Jedla bolo všade dostatok, len už miesta na sedenie málo a preto bol zázrak, že som našiel voľný stôl. Nakoniec som sa ešte raz a naposledy pozrel do hlavného pavilónu, či som nevynechal niektoré stánky.


Návšteva tejto kvetinovej šou bola veľmi inšpiratívna, no zároveň vyčerpávajúca. Množstvo podnetov a ľudí zároveň. Kto sa aktívne zaujíma o záhradný dizajn a aktuálne trendy, tu nájde presne to, čo potrebuje. Rád by som sa sem ešte vrátil, no pravdepodobne už len počas dní určených pre členov Kráľovskej záhradníckej spoločnosti, keď je tu výrazne menej návštevníkov. Uvidím, či sa mi to podarí. Video reportáž nájdete na našej FB stránke.

Z výstavy som sa dostal von druhým východom, smerujúcim ku rieke. Tam som prešiel mostom na druhý breh, kde stojí ozrutná budova s komínmi. Je to bývalá elektráreň Battersea otvorená v roku 2022 ako nové a nevšedné nákupné centrum. Okolo je príjemne upravené okolie s peknou zeleňou a výhľadom na mesto.