Vonkajší areál

Tu nájdeš množstvo záhonov s kvetinami, okrasné kríky, ihličnany a stromy z celého sveta. Ponúkame aj fontánu, jazierka, potôčik, skalku, mini zoo a ďalšie atrakcie ako Včelársky náučný chodník, Dendrologický náučný chodník a bylinkovú záhradu prispôsobenú zrakovo postihnutým.  

Byliny

Letničky & dvojročky

Letničky sa uplatňujú na viacerých miestach botanickej záhrady - v nádobách, na záhonoch samostatne alebo v kombinácii s výsadbami trvaliek a kríkov . Pestujú sa aksamietnice, cínie, astrovky, krasuľky a rôzne iné. Patria sem aj nepravé letničky, čo sú vlastne rastliny, ktoré sa dajú prezimovať, napríklad muškáty. Dvojročky sú rastliny vytvárajúce prvý rok listy a kvitnú až druhým rokom. Patria sem turecké klinčeky, cheiranty alebo aj náprstníky. 

Byliny

Trvalky

Trvalky sú byliny, ktorých nadzemná časť pred zimou odumiera. Nepriaznivé obdobie prečkávajú v štádiu koreňa. Niektoré druhy sú stálezelené a zachovávajú si listy aj počas mrazov. Ide napríklad o bergénie, čemerice, kopytníky, krpčiarky či vajdštejnky. Ku trvalkám môžeme z pestovateľského hľadiska priradiť aj okrasné trávy a paprade. Najmä v posledných rokoch sú trvalkové výsadby moderné. Používajú sa aj vo verejných priestranstvách s cieľom poskytnúť dizajn, znížené nároky na starostlivosť a potravu pre hmyz.  

Byliny

Liečivé a úžitkové rastliny

V záhone s liečivými a úžitkovými rastlinami pestujeme ako bežné, tak aj raritné druhy. Máme niekoľko zaujímavých odrôd mäty, perilu, citrónovú trávu, alojziu, wasabi, stéviu, rôzne druhy s jedlými kvetmi, bazalky, nádchovník, voňavé muškáty, balzamitu, fenykel, paliny, vitex, šalvie, mini lipu a desiatky ďalších druhov. 

byliny & dreviny

Skalky

Skalky sa nachádzajú za altánkom na hlavnej ekologickej náučnej ploche. Lemujú vstup do arboréta a lesoparku. Rastú tu rôzne trvalky a zakrpatené ihličnany. Väčšina druhov rozkvitá na jar a preto je v tomto čase skalka najkrajšia. V lete zas kvitnú napríklad delospermy či okrasné cesnaky. 

Byliny

Vodné rastliny

Vodné rastliny sú byliny rastúce vo vodnom prostredí. Patria sem druhy, ktoré sú ponorené vo vode celé alebo také, ktoré majú pod hladinou len menšiu časť (korene a bázu). Nájdete ich vo fontáne na ekologickej náučnej ploche, pri tzv. dolných jazierkach a jednotlivo v malých nádržkách. Typickým predstaviteľom je lekno alebo kosatec žltý. 

Byliny

Pôvodné rastliny

Expozícia pôvodnej flóry "Rastliny nášho okolia" zahŕňa predovšetkým rôzne byliny, ktoré sa vyskytujú bežne v našej prírode. 

byliny & dreviny

Prenosné rastliny

Kategória zahŕňa všetky rastliny, ktoré sa na leto prenášajú von zo skleníkov, tzv. vyletňujú sa. Ide o (sub)tropické druhy chúlostivé na mráz. Typickými zástupcami sú palmy, ďalej rôzne druhy lantany, olovník, kany, ibišteky čínske, oleandre, kordýlinky a ďalšie. 

dreviny

Ihličnany & stálozelené dreviny

Ihličnany alebo tzv. konifery sú obľúbenou skupinou rastlín v záhradách. Pestujú sa rôzne druhy a odrody s rozličnými tvarmi koruny, vzrastu aj sfarbenia.  U nás uvidíte drobné zakrpatené formy aj statné stromy. Obľúbené sú najmä také, ktoré nesú šišky už v mladom veku. Niektoré sa označujú za živé skameneliny. Stálozelené dreviny si zachovávajú listy počas celého roka. 

dreviny & byliny

Lesopark

Lesopark (arborétum) tvorí najväčšiu časť celkovej rozlohy botanickej záhrady. Začína sa na úpätí svahu pri skalkách a pokračuje do kopca až ku bani Bankov. Je tu niekoľko asfaltových ciest, ktoré umožňujú príjemnú prechádzku. Nájdete tu aj altánky, vyhliadku na mesto Košice, včelársky náučný chodník, dendrologický náučný chodník a mini zoo.