Skleníky

Tropická krása pod sklom - 6 verejne prístupných skleníkov

Madagaskar, Stredná a Južná Amerika, Polynézia, Austrália & Ázia

Skleník 1

Tento skleník nazývame aj vstupný, pretože je prvý pri prechádzke tropickou flórou. Rastú tu druhy ako dracéna lemovaná (Dracaena marginata), areka žltá (Chrysalidocarpus lutescens), kakaovník (Teobroma cacao), vlnovec nádherný (Chorisia speciosa), citlivka (Mimosa), araukária (Araucaria heterophylla), citrónový eukalyptus a chlebovník.  

Tropická Ázia, Austrália, Stredná a Južná Amerika

Skleník 2

Stredný skleník je najvyšší zo všetkých, dosahuje výšku 12 metrov. V čase výstavby bol najvyšší v bývalom Československu. Dnes tu rastú zaujímavé druhy ako bambusovec obrovský (Dendrocalamus giganteus), rôzne banánovníky, klinčekovec (Syzygium aqueum) a hruškovec americký (avokádo - Persea americana). Dokonalú atmosféru dotvára vodopád s jazierkom a klenutým mostíkom a výstava živých exemplárov hmyzu (pakobylky a strašilky). 

Južná a tropická Afrika, Japonsko, Indoázia, Stredná a Južná Amerika

Skleník 3

Tretí skleník je posledný z najväčších a konštrukčne je identický ako ten prvý. Rastú tu druhy ako strelícia, rôzne figovníky (fikusy), napr. Ficus benjamina, F. lyrata, F. triangularis atď, kigélia africká (Kigelia africana), mišpuľník japonský, niekoľko druhov cykasov, papája (Carica papaya) a slonia noha (Beaucarnea recurvata). 

trópy celého sveta

Skleník 4 - Viktória

Viktória je najteplejší skleník. Je tu veľmi vlhký vzduch, čo vyhovuje rôznym tropickým druhom. Sú tu dve jazierka s rybami a počas mája a júna tu prebieha výstava živých tropických motýľov. Meno skleníka je odvodené od veľkolistej vodnej rastliny menom viktória kráľovská. Sú tu sústredené bromélie a iné epifyty, cukrová trstina (Saccharum officinarum), vanilka, egrešovec oblý (tzv. karambola - Averrhoa carambola), helikónia a ďalšie druhy. 

púšte sveta

Skleník 5

Tento skleník je venovaný zbierke kaktusov a sukulentov, ktorá je najväčšia na Slovensku. Sú usporiadané podľa oblasti pôvodu. Niektoré rastú vo vyvýšených vitrínach, iné priamo v záhone. Najkrajšie sú na jar, keď väčšina druhov kvitne. Niektoré však kvitnú v zime. Medzi zaujímavosti patrí Echinocactus grusonii prezývaný svokrina stolička, kameňovce (Lithops), rôzne druhy agáv a aloe či prýštcov (Euphorbia). 

subtrópy, Stredozemie

Skleník 6

Najmenší skleník je venovaný subtropickým úžitkovým rastlinám. Dominantami sú citrusy ako  grapefruitovník, citrónovník, pomarančovník či kumkvát. V období kvitnutia zasýtia vzduch ovocnou vôňou. Nájdete tu aj figovník, rajčiakovec repový (tzv. paradajkový strom), pistáciu, aku ovocnú a rohovník obyčajný (tzv. svätojánsky chlieb). Na jar v podraste kvitnú oranžové a žlté klívie, neskôr zas modré agapanty.