Květnice

Na pražskom Petříne sa okrem rozária nachádza aj malá a nenápadná trvalková záhrada. Je obkolesená múrom a svahom a tak sa stáva, že návštevníci si ju nevšimnú. Video reportáž nájdete na FB stránke. Príspevok o tejto záhrade je na konci videa. 

Apart from the rose garden, there is also a small and inconspicuous perennial garden in Prague's Petřín. It is surrounded by a wall and a slope, so it happens that visitors do not notice it.

Česko Czechia

Pri mojej poslednej návšteve rozária v roku 2021 bola Květnice v rekonštrukcii a pre verejnosť zatvorená. V máji 2023 bola situácia opačná a rozárium prechádzalo veľkou rekonštrukciou. Predovšetkým chodníky a inžinierske siete. Květnice už bola po rekonštrukcii, krásna, čerstvá a vynovená. Prvá indícia, že sa tu skrýva záhrada, je na konci rozária, kde sa nachádza vyhliadková terasa. Z nej vidno Květnicu ako na dlani (foto nižšie). Z vyhliadky kráčam popri tehlovom múre obrastenom kvitnúcou vistériou a do záhrady vstupujem cez kovovú bránu.

Ocitám sa v útulnom priestore plnom kvetín. Záhrada je pomocou pravouhlých mlatových chodníkov rozdelená na pravidelné záhony. Z východnej strany tieni lesopark a na tejto strane je umiestnených najviac lavičiek. Takých anglických v bielej farbe. Na prelome jari a leta už dokvitali rododendróny a opadavé azalky rastúce pod svahom. Ten bol zjavne nedávno vyčistený, zamulčovaný kokosovou sieťovinou a nanovo vysadený. Na fotke nižšie vidno nad svahom biele zábradlie. To je to miesto s vyhliadkou.

V záhonoch kvitli dvojročky, ako napríklad sirôtky, ale aj rôzne skalničky (klinčeky, iberky, trávničky prímorské) či záhonové trvalky (kosatce bradaté i sibírske, orlíčky, cesnaky, čistce, horčiaky, kuklíky). Medzi nimi boli ďalšie druhy, ktoré rozkvitajú až oveľa neskôr ako pivonky, heléniá, rozchodníky, rudbekie, akanty či astry, takže určite sa oplatí navštíviť túto záhradu aj v lete a na jeseň. Väčšina rastlín však nemala menovky a v strede záhrady bola nefungujúca vodná plocha.   

Na konci záhrady je ešte menšie zákutie so samostatnou skalkou ukončenou tehlovým múrom. Na záver môžem povedať, že aj keď je to malá záhrada, je veľmi pekná a stojí za návštevu, ktorá nezaberie veľa času. Turistov je tu len minimálne a preto sa tu dá v pokoji oddýchnuť, najmä ak sa rozhodnete si to na Petřín vyšľapať pešo. Video reportáž nájdete na FB stránke. Príspevok o tejto záhrade je na konci videa.