Keukenhof

Pri pomyslení na tulipány sa každému vybaví Holandsko. Krajina, ktorá masovo produkuje tulipány pre celý svet. Významným výstavným miestom je park Keukenhof.

EN: Thinking of tulips, everyone imagine of the Netherlands. A country that massively produces tulips for the world. The Keukenhof Park is an important exhibition site.

Holandsko Netherlands

Tento ikonický park je svetoznámy a najpopulárnejší medzi všetkými. Slúži ako výstavná skriňa všetkých tulipánov a každoročne ho navštívi množstvo turistov z celého sveta. K tomuto účelu je otvorený len dva mesiace v roku, keď kvitnú jarné cibuľoviny, od snežienok a šafránov až po neskoré tulipány.

Na stránke parku som si vopred kúpil lístky, aby som nemusel čakať v rade a strácať tak čas. Lístok mi prišiel v maily a obsahoval QR kód, ktorý slúži ako vstupenka. Na stránke sa dozviete aj ďalšie praktické informácie, predovšetkým, čo aktuálne kvitne. Tulipány v mojej záhrade kvitnú koncom apríla, preto som sa rozhodol navštíviť park v rovnakom čase.


CESTA

Keukenhof sa nachádza neďaleko Amsterdamu, dostať sa tam je jednoduché. Často odporúčanou trasou je ísť vlakom na letisko a tam prestúpiť na špeciálny autobus do parku. Zvolil som si však jednoduchší variant. Zo stanice metra Europaplain premáva v čase otvorenia parku autobusová linka 852. Sem sa dostanete priamo metrom M52 alebo v mojom prípade som sa zviezol metrom M51 na zastávku RAI a odtiaľ prešiel pár krokov pešo na zastávku Europaplain. Autobus ide väčšinu trasy po diaľnici, takže zhruba polhodinová cesta zbehne rýchlo.


Deň návštevy padol na 29.4.2019. Bol krásny slnečný deň. Ako prichádzal autobus ku parku, vidím rozsiahle parkovisko plné áut, karavanov, bicyklov a autobusov. Totálna masovka, preto som očakával, že v parku bude naozaj plno. Neostávalo mi ani nič iné, len sa obrniť toleranciou voči davom.

SOM TU

Vystupujem a mierim k masívnemu vstupu. Sú tu toalety, obchodíky so suvenírmi a cibuľovinami a pokladne. Vpredu sú moderné dlhé záhony vysadené monokultúrnou výsadbou okrasných tráv, kaliny davidovej a samozrejme tulipánov. Už z webu som vedel, že tohtoročnou témou je Flower Power.

Záhony vysadené tulipánmi, kalinou davidovou (Viburnum davidii) s voňavými kvetmi a trávami pred vstupom do parku.

Zmiešaný tulipánový záhon pred vstupom.Dnu sa dostávam bez akéhokoľvek čakania veľmi rýchlo. Davy návštevníkov sú ohromné, sú tu desaťtisíce turistov. Beriem si mapu areálu a vydávam sa objavovať.

Spätný pohľad na vstup do parku.


V parku je niekoľko pavilónov, v ktorých sú reštaurácie, toalety a separátne tematické výstavy. Rozhodol som sa prejsť park dookola, aby som videl všetky zákutia. Vidím, že všetky záhony s tulipánmi sú označené ich menami a tak viem, ako sa ktorý tulipán volá. Netrvá dlho a stretávame skupinu Slovákov z Bardejova, ktorí sem prišli na zájazd.

  

Zmiešaný tulipánový záhon aj s tabuľkou popisujúcou všetky vysadené odrody.


  

Cestou do pavilónu míňam záhon s vyobrazením Johna Lennona.

PAVILÓN Oranje Nassau

Prichádzam do pavilónu Oranje Nassau, v ktorom sú rôzne aranžmány súvisiace s Flower Power. Všetko je pestrofarebné, okázalé, originálne a neviem kam skôr sa pozrieť. Znaky mieru, slony, auto chrobák, ozdobené stoly, budha. Prosto jedna veľká párty.

Pred pavilónom je fontána a lavičky, tak si na chvíľu sadnem a doplním sily. Môj pohľad však láka dlhé úzke vodné koryto lemované tvarovanými tismi. Táto časť parku pôsobí zámockým dojmom.


NA CESTE K FONTÁNE

Naokolo sú hraby tvarované do oblúkov a ešte dokvitajúce sakury. A všade sú záhony tulipánov. Dlho nevydržím a vydávam sa na prieskum. Neustále fotím. Pri jednom záhone som zbadal miestneho záhradníka, ako udržiava výsadbu. Tulipány mizli priamo pred očami návštevníkov. Stačí, že kvetné lupienky trochu povädli a už ich všetky otrhával.

Záhradník v akcii.


Na konci vodnej plochy je vysoká fontána, ktorá láka ľudí, tak smerujem k nej. Striedavo sa zapínajú jednotlivé trysky, je sa teda na čo pozerať.

  

Táto časť má xerofytný charakter. Je tu lesík z borovíc čiernych a pieskové záhony so suchomilnými trávami. Terén je rôzne tvarovaný do kopčekov a na najvyššom mieste je vyhliadka smerom na tulipánové polia mimo parku.

Vzhľadom na to, že jar prišla do Holandska tento rok predčasne, tulipány na poliach už odkvitli resp. práve dokvitali. To však vôbec neprekáža, v parku je ich takmer 8 miliónov :)

Pohľad z parku do okolitých polí.

Z vyhliadky schádzam dole a prichádzam ku zábavnej časti, určenej predovšetkým pre deti. Je tu mini zoo plná domácich zvieratiek, od prasiatok po kačky. Všelijaké hojdačky a preliezačky. Je tu aj živý labyrint s malým pódiom uprostred. Vydávam sa ďalej, míňam plno ľudí a množstvo tulipánov.

Mini zoo s výbehmi zvieratiek.

Tulipány 'Pinksize' (vľavo hore), 'Danceline' (vľavo dole) a 'Blushing Lady' (vpravo dole).  

Veľmi krásny a okázalý tulipán 'El Nino'.


ZÁHRADA ŠŤASTIA & FLOWER POWER ZÁHRADA

Prichádzam ku záhrade šťastia, kde sú umiestnené okruhliaky s motivačnými nápismi.


V záhrade šťastia kvitli modrice. Naokolo sú poukladané biele okruhliaky s nápismi: "Účelom života je byť šťastný" (vpravo hore), "Radosť je prenosná, nos ju so sebou" (vľavo dole) a "Energia prúdi tam, kde je pozornosť" (vpravo dole).


Hneď vedľa je umiestnená Flower Power záhrada, ktorá vďaka krikľavým farbám púta už z diaľky. Je plná zaujímavých nápadov, rastliny sú tu posadené v plechovkách, vedierkach, kabelkách a podobne. Stoja tu nízke pomaľované múriky s rôznymi výklenkami a umeleckými aranžmánmi. Veľmi pekný kút s ukradnutia-hodnými nápadmi.


Okolo malej kaviarničky sa dostávam k mostíku, na ktorom sa tlačia ľudia.


Kaviarnička má na teraske umiestnené poličky s hrnčekmi a kanvičkami.

Jeden z najkrajších záhonov, aké som videl. Nádherná pastelová kombinácia ružových, purpurových, oranžových a bielych tulipánov a modrej kamasie.


PRI MLYNE

Z mostíka je krásny pohľad na typický holandský mlyn. Ten má pred sebou námestíčko s obchodmi so suvenírmi. Kto chce, môže vystúpiť po schodoch na vyhliadku do tulipánových polí.


PAVILÓN WILLEM-ALEXANDER

Oproti mlynu vedie dlhá voľná trávnatá pikniková lúka až smerom k ďalšiemu pavilónu menom Willem-Alexander. Na lúke sú rôzne malé stánky s občerstvením od teplých šunkových žemlí, rybacích hotdogov až po sladké wafle. Komu by to nestačilo, vie sa najesť vo veľkej jedálni v spomínanom pavilóne. V ňom bola výstava rôznych špecifických skupín ako funkie, listové i kvitnúce begónie, zornice, kalanchoe, izbovky a stánok s umeleckými dielami na tému tulipány - maľby na sklo, šperky či obrazy.

Vstup do pavilónu s pestrým záhonom a vysadenými džínsami :)

Výstava hortenzií, tulipánov a listových begónií.


Expozícia kvetnatých begónií, tulipánov, kalanchoí a zorníc.


Ďalšie zornice, hortenzie (aj vo vani) a funkie.

Stánok s handmade vecičkami s motívom tulipánov.

Záhon z izboviek a svokriných jazykov vysadených v džínsoch.


Opantaný kvetmi si dávam v stánku malý obed a vraciam sa späť k mlynu. Odtiaľ moje kroky smerujú k pavilónu Beatrix stojacom v rohu parku. Upútali ma krikľavo sfarbené japonské azalky rastúce pozdĺž potôčika. Ich farby sú neuveriteľne intenzívne a bijú do očí. Ako keby to nestačilo, naokolo stále samé tulipány :)

    PAVILÓN BEATRIX

Pozdĺž sakurovej aleje prichádzam do pavilónu. Tu znova nachádzam bufety, obchodík a toalety, znova si na chvíľu oddýchnem a posedím. V pavilóne je uletená výstava orchideí ladená do Flower Power. Množstvo farieb a dekorácií naladia pozitívne každého aj v ten najpochmúrnejší deň. Je tu veľa ľudí, pohybujem sa pomaly, chce to trpezlivosť. Orchidey sa valia z políc, obrazov, auta a visia nad hlavami.

Nápis "Flower Power" je z kvetov orchideí umiestnených v mini skúmavkách s vodou.

V strede pavilónu je vyhliadková plošina.

Z nej je krásny výhľad na všetky strany.


Aj na visiaci záhon lišajovcov (Phalaenopsis).

Výstavka orchideí druhu Vanda.

Pozerám sa do mapy a vydávam sa na druhý koniec smerom k jazeru a pavilónu Wilhelmina. K nemu vedie priama dlhá alej, ale ja vchádzam do lesa, pretože vidím v ňom množstvo tulipánov a rododendrónov v kvete. Vyzerá to tu ako v rozprávke. Čerstvá zeleň stromov tvorí ideálne pozadie pre bohaté pestré tulipánové záhony. Nachádzam tu jedny z najkrajších kombinácií.

Perfektná kombinácia plnokvetých tulipánov a modríc.

Statné kry azaliek.

Vodný kanál s malým altánkom na konci. Japonci sa tu fotia ako o závod, v krásnych róbach, len aby vyzerali čo najlepšie.

Modré kamasie, žlté plnokveté mini narcisy a červené tulipány.


V OKOLÍ JAZERA

Po ceste k jazeru natrafím na malý obchodík, ktorý ponúka hrubé katalógy s tulipánmi. Tu je možné si objednať tulipánové cibuľky priamo u pestovateľov na základe toho, aké tulipány ste videli naživo. V okolí sú krásne výrazné kombinácie cibuľovín. V pozadí vidím vysokú fontánu v jazere, ktorá láka návštevníkov. Smerujem teda k nej. Cez jazero vedú nášľapné kamene, po ktorých je možné sa prejsť akoby po hladine. Je tam však plno ľudí a tak pokračujem vo svojej ceste. Je tu niekoľko drevených sôch vytesaných z kmeňov zoťatých stromov. Sú veľmi krásne.

Pred stánkom sú naaranžované zornice.

Hrubé katalógy ponúkajú stovky odrôd tulipánov na výber.

Návštevníci sa prechádzajú po hladine jazera.

Sovia rodinka - rodičia a dve malé sovíčatá.

 

Žiarivo biely jazdec na koni, až svieti na fotke.PAVILÓN WILHELMINA

Za mostíkom púta žiarivo biela socha jazdca na koni, okolo ktorej sa tlačia davy. Tak urobím rýchlo zopár fotiek a pokračujem k pavilónu. K nemu je to len pár krokov. Je tu veľká jedáleň a preto aj naozaj veľa ľudí. Keďže už som bol najedený, zastavím sa len v obchodíku a obchádzam jazero z druhej strany. Odbočujem po schodoch do lesa, kde znova nachádzam bohaté tulipánové záhony v spleti krivoľakých chodníčkov.

Obrovské masy tulipánov, stále viac a viac.

Tentokrát smerujem k pavilónu Juliana. Na moje prekvapenie sa sem prišli fotiť Číňanky v nejakom kroji. Pózujú, šponujú sa a predvádzajú. Tak neváham a fotím tiež. Na tomto mieste je "rieka" z modríc a plnokvetých tulipánov, ktorá je veľmi fotogenická.

Pózujúce Číňanky skvele zapadli medzi tulipány :)


Naproti zbadám ďalší stánok s cibuľovinami. Predáva zornice rôznych farieb. Je tu malé posedenie a mini fontánka s delfínom.

Obchodík s cibuľovinami. Všimnite si zornice, pestované dolu hlavou.PAVILÓN JULIANA

Keďže som odbehol z pôvodnej trasy, vraciam sa kúsok do pavilónu Juliana. Ten je venovaný Tulpománii, čiže tulipánovému ošiaľu v 17. storočí, ktorý spôsobil prvú finančnú krízu. Je tu názorne a prehľadne vysvetlené, aké drahé boli vtedy cibuľky, ako sa tulipány šľachtia, či je pravdivý mýtus o čiernom tulipáne a aký veľký je biznis s tulipánmi v Holandsku. Aj tu je malý bufet a toalety. Musím si znova sadnúť a pri teplom čaji oddýchnuť.


PAVILÓN IRENE

Od Juliany už nie je ďaleko k ďalšiemu pavilónu. Kráčam lesom medzi potôčikmi a tulipánmi mierne dole kopcom. Láka ma hudba ozývajúca sa v diaľke. Schádzam k Irene a objavujem milé miesto plné baviacich sa návštevníkov. Je tu fontána, jazierko, kaviareň a znova obchodík so suvenírmi. Tou najväčšou atrakciou je automatický pojazdný "jukebox" na štýl stredovekej zábavy. Obsluhuje ho pán, ktorý doň vkladá akésy drevené hrubé knihy s vytesanými notami. Podľa nich celý stroj sám hrá. Je to celkom vtipné divadlo. Okolo brehu jazierka je kamenný múrik, na ktorý si sadám a chvíľu počúvam.

  

ZÁVER

Prešlo však už veľa hodín a musím sa vydať ďalej. Cestou obdivujem neuveriteľné farby.


Po širokej aleji sa dostávam k pravidelnej symetrickej záhrade obohnanej tehlovými múrmi a živými plotmi. Je tu mini zámocká záhrada s pravidelne delenými záhonmi. Rastú tu tulipány roztriedené podľa sekcií do ktorých sa delia. Okrem nich dávajú záhrade šmrnc tunely z popínavých rastlín a stromy tvarované do špaliera.

    


Opúšťam túto časť a znova vidím budovu centrálneho vchodu. Som na konci! Obhliadka parku mi zabrala vyše piatich hodín. Pri východe sa ešte musím zastaviť v kvetinovom obchode. Majú tu rôzne cibule a hľuzy a samozrejme aj suveníry. Park je otvorený až do večera a tak vchádzajú stále ďalší a ďalší záujemcovia. Vyšiel som von z areálu a sledujem šípku autobusu 852, kde má nástupnú zastávku. Je tu dlhý rad čakajúcich a tak teda čakám aj ja. Autobus po pár minútach prišiel a v dave ľudí mi ostalo už len miesto na státie. Nevadí, tú polhodinku na konečnú to vydržím.

Musím zhodnotiť, že Keukenhof je naozaj krásny a výnimočný park, ktorý nemá obdobu. Kto chce vidieť všetky tulipány sveta, tu je to pravé miesto. Miesto, ktoré treba aspoň raz za život vidieť :)