Botanická záhrada v Amsterdame

Nenápadná, ale výnimočná botanická záhrada v Amsterdame sa skrýva medzi ulicami starého mesta. Patrí medzi najstaršie, bola založená už v 17. storočí. V kolorite typických holandských fasád a vodných kanálov má toto miesto nezameniteľnú atmosféru.

EN: The subtle yet exceptional Amsterdam Botanical Garden is hidden between the streets of the old town. It is one of the oldest, it was founded in the 17th century. The atmosphere of typical Dutch facades and canals has an unmistakable atmosphere.

Holandsko Netherlands

Ihneď po ubytovaní sa v Amsterdame, smerovali moje prvé kroky do botanickej záhrady. Bola totiž na skok od hotela. Počasie neprialo, bolo veterno, chladno a rozpršalo sa. Váhal som, či ísť dnu, ale nakoniec som neodolal.

Do záhrady som sa dostal pešo, ale najbližšie tu stojí električka číslo 14 na zastávke Mr. Visserplein. Okolo záhrady sú dva vodné kanály a z jednej strany ju lemuje krásna zatrávnená a stromami lemovaná električková trať. Vchod dnu je malá brána medzi budovami. Napriek zlému počasiu sa pred pokladňou zhromaždilo niekoľko ľudí. Zaplatil som si študentský lístok a vchádzam do areálu.

Nenápadný vchod do botanickej záhrady.


SKLENÍK

Keďže ešte pršalo, utekám do skleníka, ktorý sa nachádza blízko pri vstupe. Skleník má dokorán otvorené dvere a tak dnu nie je teplo. Je tu vegetácia z južnej Afriky a z chladných regiónov Austrálie.

Informačná tabuľa o vegetácii z južnej Afriky.

    

  

"Stromoradie" z diksónií antarktických, stromovitých papradí.


 Po skleníku vedie niekoľko chodníčkov. Do ďalších skleníkov je možné dostať sa buď cez posuvné dvere alebo vystúpiť po schodoch na vyhliadkový chodník ponad koruny stromov a po ňom prejsť do vedľajšieho skleníka. Najprv som si prezrel "prízemie", rastú tu strelície, stromovité paprade, voňavé muškáty a ďalšie druhy. Je tu aj zurčiaci potôčik a lavičky. Z visutého chodníčka mám krásny výhľad, je zvláštne prechádzať sa nad tou všetkou vegetáciou.

  

Visutý chodník a pohľad dolu.


Prechádzam do druhého skleníka, kde je oveľa teplejšie a vlhšie. Musím si dať dole bundu. Zídem dolu schodmi a ocitám sa v tropickej džungli s jazierkom. Aj tu sa chodníčky rôzne kľukatia a tak mi chvíľu trvá, kým ich všetky prejdem. Nachádzam skryté posedenie, mangrovníky, banánovníky, vzácne cykasy a informačné tabule.

Informačná tabuľa o tropickom dažďovom lese (vpravo hore), tilandsie a bromélie rastúce na konároch (vľavo dole) a mangrovník s nápadnými opornými koreňmi (vpravo dole).


V rohu sú nenápadné dvere, ktorými sa dostávam do kaktusového skleníka. Je tu veľmi pekná expozícia z vyvýšených záhonov vo farbe pieskovca. Výsadba je riedka, ale pekne štylizovaná, každá rastlina má dostatok priestoru. Stena skleníka priamo susedí s vodným kanálom a tak neváham, a pozerám sa von. Keďže bol Deň kráľa (Kings Day), okolo sa premávali člny s tancujúcimi a zabávajúcimi sa ľuďmi.

  

Vľavo opuncie, uprostred tzv. kalifornské maky (Eschscholzia californica) s oranžovými kvetmi a guľatý Echinocactus grusonii (vpravo).

Na ceste do palmového skleníka

Opúšťam skleníky a vydávam sa do záhrady. Prechádzam lesnatou časťou, kde medzi stromami vo veľkom kvitnú hyacintovce španielske (Hyacinthoides hispanica). Pokrývajú rozsiahle plochy, vytvárajú doslova modré more. Okrem nich tu vidím rôzne odrody funkií, ostríc, valdštajnky, medvedie cesnaky a smyrnium prerastenolisté. Je to dvojročná rastlina, ktorá sa na prvý pohľad podobá na prýštec.

Medzi veľkými skleníkmi a lesnatou časťou sú aj menšie skleníky, ku ktorým som sa dostal neskôr. V železnej konštrukcii sú naskladané rôzne polená a konáre, čím vytvárajú nevšedný hotel pre hmyz.

  

Hyacintovce a iskerníky.


Prichádzam k veľkému palmovému skleníku. Je to rohová vzdušná budova s tehlovými stenami a veľkými oknami. Popri vonkajšej stene je papraďový záhon. V tomto čase sa ešte len prebúdzali, no štádium so zvinutými listami považujem za jedno z najzaujímavejších. Vnútri sú vystavené vzácne a staré exempláre paliem a cykasov, niektoré sú veľmi staré a vzácne. Všetky rastliny sú vysadené v elegantných drevených sudoch.

Vchod do palmového skleníka lemujú diksónie v sudoch.

  

Papraďový záhon a práve sa rozvíjajúca osmunda kráľovská (Osmunda regalis).

 

Zbierka cykasov.

Vo výkladnej skrini je ukážka niektorých zbierkových predmetov, ktoré sa používali pri botanických objavných výpravách (vpravo). Veľmi vzácne cykasy sú vystavené vo vitríne (vľavo).

Cykas (vpredu) a Ravenala madagascariensis v pozadí.

V okolí jazierka

Z palmového skleníka prechádzam znova cez husto vysadené plochy navodzujúce dojem lesíka. Všade rastú a husto pokrývajú zem rôzne jarné trvalky. Prechádzam okolo parterov až k susediacemu jazierku. V tomto čase tu kvitli pod statným ginkom rôzne azalky, rododendróny, vistérie, tulipány aj kamélie.

Americký ihličnan, sekvoja vždyzelená (Sequoia sempervirens).

Menšia zbierka tulipánov vysadená v sudoch. Oražové 'Princess Irene' a bieloružové 'Ballade'. V pozadí strom ginka.

 

Prekrásna plnokvetá kamélia. U nás sa pestujú ako prenosné rastliny, pretože nevydržia silné mrazy. Tu rástla vonku ako statný ker.

Jazierko je obkolesené tehlovým múrikom. Vľavo vidno veľkolistú guneru, v pozadí azalky a ginko.


Parter

Cez zbierku ihličnanov sa dostávam späť k parteru. Má tvar polkruhu a pozostáva z niekoľkých záhonov orámovaných krušpánom. Podľa tabuľky sa dozvedám, že záhony sú vysadené podľa fylogeneticky (evolučne) roztriedených skupín.

Pred parterom sa týči pokrútená 150-ročná katalpa a záhony s kosatcami a kamasiami.

Tulipán 'Black Parrot', v preklade čierny papagáj.


Málo pestovaný kyslomilný ker enkiantus zvončekovitý (Enkianthus campanulatus).

Tabuľka s vyobrazením kladogramu a polkruhovitých parterov, v ktorom sú rastliny vysadené podľa skupín: eumagnolidy, eudicoty (pravé dvojklíčnolistové), rosidy a asteridy.


Bylinková záhrada a malé skleníky

Hneď vedľa ma upútalo ďalšie kruhové jazierko a vyvýšené záhony s bylinkami a liečivými rastlinami. Tento priestor susedí s budovami patriacimi do areálu botanickej záhrady. Majú typickú holandskú fasádu, ťahajú sa po nich vistérie a v okolí rastú mrazuvzdorné palmy. Skrátka estetika :)

Symetricky umiestnené jazierko medzi bylinkovými záhonmi a malými skleníkmi.

Nádherná a dokonalá vistéria.

  

Mrazuvzdorná palma trachykarp konopný (Trachycarpus fortunei). Medzi listami sa začali tvoriť súkvetia.

Z troch malých skleníkov boli sprístupnené dva krajné. Jeden slúžil ako prednášková miestnosť s lavicami a stoličkami. Na stoloch boli akési exponáty, ktoré slúžia návštevníkom a hlavne deťom ako nenásilná forma vzdelávania.

V drevených boxoch boli vystavené niektoré druhy reprezentujúce využitie v kuchyni, zaujímavé povrchy na dotyk, historické zbierky a využitie rastlín v domácnosti.

Ďalší skleník je venovaný výstave živých motýľov. Mňa však zaujala nenápadná rastlina - desmodium (vľavo dole), ktorá má prezývku tancujúca rastlina. Pri oválnych listoch vyrastá pár drobných prílistkov, ktoré údajne reagujú na zvuky. Skúsil som to a lístky sa naozaj hýbali :)


Obchodík

Návštevou malých skleníkov som zavŕšil cestu po botanickej záhrady. Smerujem teda do obchodíku, ktorý je jediná cesta von. Pred ním je na pultoch pestrá ponuka rastlín na predaj. Rôzne trvalky a kry. Vnútri som našiel všelijaké suveníry späté s botanikou. Od semienok, po knihy, hrnčeky, prívesky až po živé izbové rastliny. Kúpil som si knihu botanických posterov.

Červený koberec funguje ako usmerňujúci nápis do obchodu a k východu.

Na vrchnej polici sú na predaj agapanty, trávničky a mini ruže, na spodnej funkie, hortenzie, paprade a rozchodník.

  

Z tejto malej, ale rastlinami nabitej záhrady som mal veľmi dobrý dojem. Plochy sú udržiavané a každý kus je naplno využitý. Takže keď budete v Amsterdame, určite ju navštívte :)