Ako rezať budleju

Budleja (Buddleja davidii) je známa ako letný orgován. Kvitne totiž celé leto až do jesene voňavými súkvetiami, ktoré lákajú motýle vo veľkom počte. Preto ste sa mohli stretnúť s jej ďalším pomenovaním - motýlí ker.

Na pestovanie je to nenáročná drevina, má rada slnko a úrodnú zem, zvládne aj sucho. Rýchlo rastie a preto je nevyhnutné ju vhodne strihať, aby bola hustá, kompaktná a predovšetkým mala čo najviac kvetov. 

Ako na to? 


IMG_20200316_085156jpg

Na obrázku je ker budleje pred rezom. Ker má dostatok silných konárov, ktoré majú výšku viac ako dva metre. To všetko stihla narásť len v rámci jednej sezóny. Všimnite si, že na dreve sa objavujú nové rašiace výhonky. 


IMG_20200316_085941_1jpg

Konáre som skrátil na výšku 30 až 50 cm od zeme. Rezal som nad novými výhonkami. Všetky ostatné tenké, slabé či suché konáre som odstránil úplne. Na rastliny postačí nechať 5 až 7 silných konárov, z ktorých narastú silné kvitnúce letorasty. IMG_20200316_085952jpg

Pohľad z blízka ukazuje, že aj z hrubých konárov vyrastajú mladé výhonky. To je znak, že ker je v dobrej kondícii a po reze rýchlo obraší. Konkrétny kus budleje na obrázku by sa tak mohol zrezať ešte hlbšie. Po reze odporúčam doplniť živiny vo forme kompostu alebo iného organického hnojiva.